مهراوه
همه عمر برندارم سر از این خمار مستی / که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟

تقویت تفكر خلاق

مقدمه
طبق تعریف روان شناسان شناختی، خلاقیت فرآیندی است که حاصل آن ارزنده و بدیع بوده و راههای جدیدی را برای حل مسایل و دستیابی به موقعیت ها ارائه می کند.
خلاقیت فقط به موسیقی دانان، هنرمندان و نویسندگان محدود نمی شود بلکه این مهارت برای هر کسی در هر زمینه ای که کار می کند می تواند مفید و سودمند باشد.

اگر می خواهید قوه ابتکار و خلاقیت تان تقویت شود به نکات زیر توجه کنید:
- 1 تکنیک شش کلاه
در این تکنیک یک مسئله از شش دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار می گیرد. با انجام این روش به جای این که از یک یا دو دیدگاه به مسئله ای بیندیشد می توانید با ارزیابی آن از دیدگاه های مختلف به تفکرات و ایده های جدید و متفاوتی دست یابید:
کلاه قرمز: از دیدگاه احساسی به مسئله نگاه کنید. احساس شما درباره آن چه می گوید؟
کلاه سفید: واقع گرایانه به آن نگاه کنید واقعیت چیست؟
کلاه زرد: از دید مثبت به آن نگاه کنید؟ کدام یک از راه حل ها کارساز و مفید است؟
کلاه سیاه: از دید منفی نگاه کنید کدام یک از راه حل ها کارساز نیست؟
کلاه سبز: خلاقانه  فکر کنید به دنبال ایده ها و راه حل های دیگری باشید.
کلاه آبی: به طور اجمالی به همه راه حل ها فکر کنید؟


2- بدانید که گاهی خود کنجکاوی پاداش است.
وقتی پاداش دادن و تشویق مهم است بالا بردن انگیزه ذاتی و درونی هم مهم است. گاهی خود فرآیند خلاقیت و ابتکار، پاداش واقعی است نه حاصل و نتیجه آن.
3 - تمایل به ریسک کردن (خطر کردن(
وقتی قصد ایجاد مهارت های خلاقانه دارید باید برای پیشبرد و ترقی توانایی های خود خطر کنید. گاهی تلاش های شما با موفقیت همراه نیست بنابراین باید ذوق و استعداد خود را تقویت کنید و مهارت های بیشتری یاد بگیرید و آنها را توسعه دهید تا در آینده برای شما مفید و سازنده باشند.
4 - اعتماد به نفس داشته باشید
عدم اطمینان از توانایی ها ممکن است مانع خلاقیت شود به همین علت اعتماد به نفس در این زمینه نقش مهمی دارد. به پیشرفت ها و پیشروی های خود توجه کنید و از تلاش هایتان تمجید کنید و همیشه به دنبال راه هایی برای ارج نهادن به خلاقیت و قوه ابتکار خود باشید.
5 -داشتن برنامه ریزی
شما به پیشرفت و افزایش قوه خلاقیت دست نمی یابید مگر این که زمانی را به این امر اختصاص دهید. برنامه ریزی کنید که هر هفته در زمان های مشخصی روی این موضوع تمرکز کنید.
6 - جرقه فکری الهام بخش ایده های جدید است
فکر بکر ناگهانی و جرقه فکری تکنیک رایجی است هم در زمینه آکادمیک و هم حرفه ای و ابزاری قوی در افزایش خلاقیت است. قضاوت و انتقاد کردن را کنار بگذارید و شروع کنید به نوشتن ایده های مربوطه و راه حل های مناسب و ممکن؛ هدف ایجاد ایده های جدید در مدت زمان معینی است سپس روی مشخص کرن و تصحیح ایده های خود برای رسیدن به بهترین انتخاب ممکن تمرکز کنید.
7 - درک این موضوع که هر مشکلی دارای راه حلهای متعددی است
دفعه بعد که به مشکلی برخوردید سعی کنید به دنبال راه حل های متعددی باشید. به جای این که اولین راه حلی را که به ذهنتان می رسد به کار گیرید زمانی را به راه های ممکن دیگر فکر کنید. این مهارت ساده هم به پیدا کردن راه حل بهتری برای مسایل کمک می کند و هم مهارتهای تفکر خلاقانه را افزایش میدهد.
8 - یادداشت روزانه ایده های خلاقانه
یک دفتر تهیه کنید و ایده هایی را که به ذهنتان می رسد در آن یادداشت کنید. این یادداشت ها در واقع بازتابی است از آن چه انجام می دهید و ایده هایی که در آن ثبت شوند می تواند الهام بخش افکار جدیدتری در آینده باشد.
9 - داشتن نقشه ذهنی
داشتن یک نقشه ذهنی راه مناسبی است برای در دسترس بودن ایده ها و پیدا کردن جواب های نو.
 یک موضوع یا کلمه در مرکز آن بنویسید و سپس در اطراف آن واژگان و ایده های مربوط را یادداشت کنید. مثل جرقه فکری این روش به ما اجازه می دهد به طریق دیداری مرتبط بودن این ایده ها را شاهد باشیم.
10 - نمودار گردش کار
وقتی در آستانه شروع یک پروژه جدید هستید، برای پیگیری و نمایش مسیر آن، از آغاز تا پایان یک نمودار رسم کنید. در جست و جوی و یا منتظر مسیرهای متعدد با وقایع بعدی که ممکن است رخ دهد باشید. این نمودار کمک می کند نتیجه نهایی کار را پیش چشم خود تصور کنید. مشکلات بالقوه و احتمالی را حذف کنید و راه حل های بی نظیری ارایه کنید .
- خود را به مبارزه و چالش دعوت کنید .

 
-11وقتی مهارت های اصلی خلاقیت را توسعه می دهید لازم است که دایم خود را به مبارزه بطلبید و به دنبال راه هایی برای حل مشکلات باشید تا بتوانید در آینده توانایی های خود را توسعه بخشید.
به دنبال راه ها و دستاوردهای مختلف باشید. چیزهای جدید را امتحان کنید و از به کار گرفتن راه حل های قدیمی اجتناب کنید.
12 - عزمتان را جزم کنید تا قوه ابتکار خود را افزایش دهید .
اولین قدم این است که برای تقویت قوه خلاقیت خود کاملاً متعهد شوید. دست از تلاش برندارید و هدف خود را مشخص کنید. از دیگران کمک بگیرید و هر روز زمانی را به پرورش و تقویت مهارت های خود اختصاص دهید.
13 - خبره و ماهر شوید .
یکی از بهترین روش ها برای تقویت خلاقیت این است که در زمینه ای که فعالیت می کنید خبره و ماهر باشید تا با داشتن درک بالایی از آن موضوع بهتر بتوانید به راه حل های جدید و ابتکاری بیاندیشید.
14 - بررسی طرح ها و وضعیت های دیگر
وقتی به مشکلی برمی خورید آن را از لحاظ وضعیت های محتمل دیگر مورد بررسی قرار دهید و از خودتان بپرسید اگر از روش خاصی آن را حل کنم چه نتیجه و پیامدهای خواهد داشت؟ با نگاه کردن به روش های پیشتاز و در دسترس، بهتر می توانید راه حل های جدید و ابتکاری را ارائه کنید.
15 - حس کنجکاوی خود را تشویق کنید .
یکی از موانع رایج که سد راه تقویت و افزایش قوه ابتکار می شود این است که حس کنجکاوی را افراط بدانیم. به جای این که خود را به خاطر حس کنجکاوی سرزنش کنیم بهتر است برای کنجکاوی درباره موضوعی خود را تشویق کنیم و به خود فرصت دهیم تا در مورد موضوعات جدید جست وجو و کنکاش کنیم.
16 -روش گلوله برف را امتحان کنید .
آیا تا به حال متوجه شدید که چگونه یک ایده خوب شما را به سمت ایده های جدید و بهتر سوق می دهد؟ شما می توانید از مزیت این روش که روش گلوله برف نامیده می شود. بهره بگیرید ایده های جدیدی برای پروسه خود ارائه کنید. اگر ایده ای مناسب کار فعلی شما نیست می توانید بعداً از آن در کارها و پروسه های دیگر استفاده کنید.

حتی اگر نابغه نباشید، می توانید از استراتژی های کسانی مثل ارسطو و انیشتین، برای تقویت قدرت خلاقیت و اداره ی بهتر زندگیتان استفاده کنید. در این مقاله 8 استراتژی مهم برایتان آورده ایم که شما را تشویق می کند تا به جای پروراندن فکرها و تصورات بیهوده، کارآمد و مفید فکر کنید تا راه حل مشکلاتتان را خودتان به دست آورید.

منبع : کتب روانشناسی

1. به مشکلات از جوانب مختلف نگاه کنید، و دیدگاه های جدیدی را انتخاب کنید که کسان دیگری از آن استفاده نمی کنند.

لئوناردوداوینچی عقیده داشت که برای به دست آوردن علم در مورد یک مشکل، باید یاد بگیرید که چطور آن مشکل را به راه های مختلف بازسازی کنید. او می گفت همیشه اولین رویکرد او به یک مشکل کمی متعصبانه بوده است. به همین دلیل سعی داشت تا مشکلات را از جوانب مختلف بررسی کند.

2. تجسم کنید!

انیشتین وقتی به حل یک مشکل فکر می کرد، سعی می کرد تا موضوع خود را با استفاده از نمودارهای مختلف به چند طریق ممکن فرموله کند. او راه حل ها را تجسم می کرد. عقیده داشت که کلمات و اعداد به آن شکل نقش مهمی در فکر کردن در مورد راه حل یک مشکل ندارند.

3. ایجاد کنید! یکی از ویژگی های متمایز نابغه ها استعداد تولیدی و زایایی آنهاست.

توماس ادیسون 1،093 حق ثبت اختراع داشت. او با با ارائه ی فکر و تدبیر، سودمندی وسایل اختراعی خود را تضمین می کرد. دین کِیت از دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه ی 2،036 مخترع تاریخ، به اثبات رساند که بزرگترین دانشمندان نه تنها آثار فوق العاده ای می ساختند، بلکه آثار بد و به درد نخوری هم در کارنامه ی خود داشته اند. آنها از شکست نمی ترسیدند، و آنقدر تلاش کردند تا به موفقیت دست یافتند.

4. ترکیبات جدید بسازید. افکار، ایده ها، تصاویر و اندیشه هایتان را ترکیب کنید و دوباره ترکیب کنید و آنها را بصورت ترکیبات مختلف درآورید، هرچند که طبیعی و مناسب نباشند.

قانون های توارث که علم جدید ژنتیک برپایه ی آن قرار داده شده توسط راهب استرالیایی گریگو مندل مطرح شده که ریاضیات و بیولوژی را برای ایجاد یک علم جدید با هم ترکیب کرد.

5. رابطه سازی کنید. بین موضوعات نامشابه ارتباط ایجاد کنید.

داوینچی قادر بود بین صدای زنگ و آب ارتباط ایجاد کند. ساموئل مورس توانست با مشاهده ی ایستگاه های حمل و نقلی توسط اسب، ایستگاه های تقویت کننده ای برای سیگنال های تلگراف اختراع کند.

6. متضاد فکر کنید.

فیزیکدان معروف نیلز بوهر عقیده داشت که اگر متضادها را کنار هم بیاورید، خواهید دید که افکار و اندیش تان به مرحله ی جدید منتقل می شود. توانایی او در تصور نور هم به عنوان یک ذره و هم یک موج باعث شد به اصل تکمیل برسد. افکار معلق و مسکوت می تواند به شما برای خلق یک شکل جدید کمک کند.

7. استعاری فکر کنید.

ارسطو استعاره را یکی از علامت های نوابغ می دانست. و عقیده داشت که هر فردی که ظرفیت درک شباهت های بین دو قلمرو کاملاً مختلف باشد و بتواند آنها را به هم ربط دهد، یک نابغه است.

8. خود را برای شانس آماده کنید.

هرچه برای انجام کاری تلاش کنیم و شکست بخوریم، مشغول کاری دیگر خواهیم شد. این اولین اصل تصادف خلاقانه است. شکست زمانی میتواند سودمند باشد که ما به آن بعنوان یک نتیجه بی حاصل فکر نکنیم. به جای این، روند کار، مؤلفه های آن، و طریقه تغییر آنها را تحلیل کنیم تا به نتیجه برسیم. نپرسید: "چرا من شکست خوردم؟!" بپرسید: "چه کرده ام؟

منبع : کتب روانشناسی

 
طبقه بندی: علمی آموزشی،
برچسب ها: خلاقیت، راه های تفکر خلاق، چگونه فکری خلاق داشته باشیم ؟،
[ سه شنبه 19 اسفند 1393 ] [ 11:08 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]
نظرات
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمده ام که سر نهم ، عشق تو را به سر برم
گر تو بگوییم که نی ، نی شکنم شکر برم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وبدر این وبلاگ
در كل اینترنت
تماس با ما
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic