مهراوه
همه عمر برندارم سر از این خمار مستی / که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟


عظمت ماه رجب

گرچه همه زمان ها مخلوق خداست لیكن برخى از آنها از شرافت و ویژگى خاصى برخوردار است. درست است كه همه ماه هاى سال، پرتوى از قدرت جهان آفرین است; امّا سه ماه رجب، شعبان و رمضان، داراى امتیاز و برجستگى ویژه اى هستند. در عصر جاهلیت، مردم ماه رجب را گرامى مى داشتند.

پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله)مى فرماید: رجب، «شهرالله الأصمّ» است; و بدان سبب آن را «اصمّ» نامیدند كه هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى رسد; مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت مى نهادند و آنگاه كه اسلام درخشیدن گرفت، بر حرمت آن افزود. بدانید كه رجب، ماه خدا شعبان، ماه من و رمضان، ماه امت من است پس هركس یك روز از رجب را روزه بدارد، مستحقّ رضوان الهى گردد و روزه اش غضب الهى را خاموش كند و خداوند درى از درهاى جهنّم را بر او ببندد. اگر كسى به اندازه تمام زمین طلا انفاق كند، برتر از روزه یك روز آن نخواهد بود... هرگاه شب شود، دعایش مستجاب خواهد بود: یا در دنیابه او عطا خواهد شد و یا براى آخرت او ذخیره مى شود... حضرت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) سپس ثواب دو، سه، چهار، پنج، تا سى روز، روزه ماه رجب را تك تك با توضیح كامل بیان فرمود.

در همین زمینه امام كاظم(علیه السلام) مى فرماید: رجب، نام نهرى در بهشت است كه از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است; بنابراین هركس یك روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند.

همچنین آن حضرت در روایت دیگرى مى فرماید: رجب، ماه عظیمى است كه خداوند، اعمال نیك را در آن چند برابر مى فرماید و گناهان را در آن محو مى كند. پس هركس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، به اندازه مسیر یك سال از جهنّم دور و هركس سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى شود.
ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: ماه رجب، اعمال ماه رجب، دعاهای ماه رجب، رجب چه ماهی است؟،
[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 07:11 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]            دلم گرفته و من در هوای بارانم                                           
پ
ر از شکوفه ی دردم و شوق سر زدن دارم


بیا و قلب مرا ز غصه خالی کن   
منم پرنده ی زخمی که میل پر زدن دارم

اللهم عجل لولیک الفرجطبقه بندی: دل نوشته ها،
برچسب ها: دل نوشته، امام زمان(عج)، شعر مذهبی، هنری،
[ جمعه 28 فروردین 1394 ] [ 10:50 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]
معشوق من چنان لطیف است که خود را به "بودن" نیالوده است ... که اگر جامه ی وجود بر تن می کرد ، نه معشوق من بود .


دکتر علی شریعتیطبقه بندی: هنری،
برچسب ها: دکتر شریعتی، سخن بزرگان، سخنان زیبا، هنری،
[ چهارشنبه 26 فروردین 1394 ] [ 12:07 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]


با سلام خدمت دوستان خوبم و عرض تبریک و تهنیت به مناسبت میلاد با سعادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادرخدمت همه شما به خصوص مادران گرامی. شعری در قالب نو و سپید به همین مناسبت سرودم که تقدیمتان می کنم و البته می دانم که خالی از ایراد و اشکال نیست. نظرات و انتقادات شما را با دل و جان پذیرا هستم .

مهراوه هستی

آن زمان که دختران در آتش جهل پدر می سوختند

آن زمان که مادران ، ناله هاشان بر فلک می رفت

از ظلمی که بر آنان روا می داشتند

ناگهان از آسمان ، نوری پدید آمد میان مردگان

نوری از جنس خدا

با هزاران مهر و لبخند و ثنا

کوثری بخشید بر پیغمبر خاتم ، خدای مهربان

کز حضورش هم زمین و هم زمان

شد منور ، گشت شاد این آسمان

فاطمه آمد میان مردمی کز ننگ  دختر داشتن

بس جنایتها که بر طفلان روا می داشتند

بوسه زد پیغمبر خاتم به دست دخترش
تا فرو ریزد بت جهل و ستم

زد پیمبر بوسه بر دستان ماه

ماه نه ، مهراوه ای برتر ز ماه

آنچنان روشن شد از نورش سپهر

کز فروغش شد خجل ، هم ماه و مهر

فاطمه شد تک گل باغ نبی

همسر شاه جوانمردان ، علی

ام ابیها گشت او بهر رسول

بعد از آن شد مادر دریا ، بتول

مادر چار آفتاب قبلتین

هم حسن هم زینبین و هم حسین

او که خود خیر النسای عالم است

هم به جمله مردمان او سرور است

روز میلادش جهان غرق سرور

هم به جمله مادران باشد درود

با تقدیم احترام : ساحل
طبقه بندی: دل نوشته ها،
برچسب ها: میلاد ام ابیها، حضرت فاطمه زهرا(س)، شعر میلاد ام ابیها، دل نوشته و شعر، هنری،
[ جمعه 21 فروردین 1394 ] [ 05:21 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]
فرخنده سالروز میلاد باسعادت مادر هستی، بانوی آب و آینه، اسوه زهد و تقوا، نازدانه آل کسا، اقیانوس علم و حلم، چشمه سار نجابت، صابره عصمت، عصاره بعثت، هم کُفْوِ ولایت، پیوند دهنده حلقه نبوت و ولایت، بارور کننده درخت امامت، کوثر الهی، سمبل ایثار، قصیده پاکی ها، مثنوی عرفان، غزل خوبی ها، مدافع ولایت، ام ابیها، صدیقه کبری، حضرت "فاطمه زهرا" (سلام الله علیها) و روز مادر را به محضر خورشید عالم تاب حضرت حجت ابن الحسن العسکری مهدی موعود«عج» ، دوستداران و محبان اهلبیت رسالت و امامت، و تمام مسلمین جهان صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می نمایم. امیدوارم از پیروان راستین اهلبیت قرار گیریم انشاءالله .


طبق طبق نور از آسمان ها به زمین می آید... هفت آسمان را با شقایق ها و رازقی ها آذین بسته اند. هلهله ای برپاست در میان ملائک که به یُمن قدوم مبارک «فاطمه» جام عشقش را نوشیده اند و مست عطر بهشتی اش شده اند. فاطمه می آید... مادرِ تمامی شقایق های عاشق، معنای جمال، مقصود و حبیبه خدا، همسر علی، مادر حسنین، ادامه نبی می آید... می آید تا زمین و زمینیان را با نور وجودی خود به عطر آسمانی ـ بهشتی دعوت کند و سجده های عاشقی را شرمنده خویش سازد و محراب را در مقابل قامت بلند بی همتایش به زانو درآورد. می آید تا «زن» معنا بگیرد... فاطمه می آید.

ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: میلاد حضرت فاطمه زهرا، روز مادر، ولادت ام ابیها، احادیث در مورد حضرت فاطمه، حضرت خدیجه، بانوی بزرگ اسلام، میلاد نور،
[ پنجشنبه 20 فروردین 1394 ] [ 12:42 ق.ظ ] [ ح-ربیعی ]
امام علی (ع)
اگر عظمت آفریدگار را درك كنی، هیچ مخلوقی در نظرت بزرگ جلوه نخواهد كرد.

 
هر گلی نو که در جهان آید / ما به عشقش هزار دستانیم 

تنگ چشمان نظر به میوه کنند / ما تماشا کنان بستانیم

تو به سیمای شخص می نگری / ما در آثار صنع ، حیرانیم

سعدیا بی وجود صحبت یار / همه عالم به هیچ نستانیم
طبقه بندی: هنری،
برچسب ها: تصاویر زیبا، هنرنمایی خداوند، گل رز، رزهای زیبا، هنری، حدیث در مورد عظمت خدا، اشعار سعدی،
[ شنبه 15 فروردین 1394 ] [ 08:50 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]
در روز طبیعت با طبیعت سبز مهربان باشیم ...
طبقه بندی: هنری،
برچسب ها: روز طبیعت، مناظر طبیعی، روز سیزده بدر، هنری، مناظر زیبا،
[ چهارشنبه 12 فروردین 1394 ] [ 05:02 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]
هنرمند یکتا قوانینش را چنان زیبا بر بوم طبیعت نقش بسته که چشم هر بیننده ای خیره به هنرنمایی بی بدیل اوست . کار یک فیزیکدان رمز گشایی از این قوانین زیباست ...
ادامه مطلب

طبقه بندی: علمی آموزشی،
برچسب ها: قوانین فیزیک، قوانین زیبا، تصاویر زیبای فیزیک، هنرنمایی خداوند در فیزیک،
[ شنبه 8 فروردین 1394 ] [ 11:58 ب.ظ ] [ ح-ربیعی ]
"به خدا توکل کن همه چی درست می شه " شاید این جمله را بارها از اطرافیان خود شنیده باشید و حتی خود شما آن را در گفتگو با اعضای خانواده و دوستان و همکاران به کار برده باشید ؛ ولی آیا تاکنون به معنای عمیق" توکل " اندیشیده اید و نتایج آن را می دانید ؟

 افراد با ایمان به واسطه توكل و اعتماد به خداوند، به سمت تقویت ارتباط خود با او و در نهایت كمال نهایى در حركتند، زیرا كمال روحى و معنوى فقط در سایه عشق و محبت و توكل به ذات اقدس حقّ ، حاصل شدنى است. ذره ناچیز در پرتو تكیه بر خداوند و عشق و محبت به او ، به خورشید كمال ازلى مى‌رسد و قطره حقیر چون به دریاىِ بیكران پیوست، دولت بى كران  می یابد.

خداى سبحان توكّل را لازمه جدا ناشدنى ایمان دانسته است و مى‌فرماید:

«... وَ عَلَى اللّهِ فَلْیَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ» ( آل عمران / 122 ) افراد با ایمان تنها باید بر خدا توكّل كنند.

در جاى دیگر مى‌فرماید:

«... وَ عَلَى اللّهِ فَتَوَكَّلُوا اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنینَ» ( مائده / 23 ) بر خدا توكّل كنید اگر ایمان دارید.

در آیه دیگر، توكّل و اعتماد به خداوند را یكى از صفات بارز مؤمنین یاد كرده ، مى‌فرماید:

«اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ اِذا ذُكِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ اذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ ایاتُهُ زادَتْهُمْ ایمانَاً وَ عَلى رَبِّهِمْ یَتَوَكَّلُونَ "  ( انفال /2)

مؤمنان كسانى هستند كه هر وقت نام خدا برده شود دلهایشان ترسان مى‌گردد و آنگاه كه آیات او بر ایشان خوانده مى‌شود، ایمانشان افزون مى‌گردد و تنها بر پروردگارشان توكّل دارند.

در قرآن، خدا دوست‌دار کسی که به او توکل می‌کند قلمداد شده‌است: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ» ( آل عمران / 159 )  توکل به معنی آن است که بنده امر خود را به خدایش واگذار کند.

قرآن کریم، در آیات دیگری می فرماید: «وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْرًا»(طلاق: 2 و 3)؛ «هر کس پرهیزکاری کند، خداوند راه خروجی برای رهایی وی از مشکلات‏ قرار می ‏دهد و از طریقی که گمان ندارد، روزیش را می ‏رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند و کار خود به وی واگذارد، خدا برای او کفایت است. همانا خدا فرمان خویش را به نتیجه می ‏رساند و آنچه را که بخواهد تخلف ندارد. راستی که خدا برای هر چیزی قدر و اندازه ‏ای معین کرده است.» در این آیه، گویی قانونی که فوق همه قوانین و حاکم بر همه آنهاست‏، بیان گردیده و آن، قانون تقوا و توکل است.

در ادامه به ذکر حدیث هایی در مورد توکل می پردازیم :ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: توکل، احادیث در مورد توکل، اثرات توکل در زندگی، توکل به چه معناست؟،
[ شنبه 8 فروردین 1394 ] [ 11:04 ق.ظ ] [ ح-ربیعی ]

در كنار آیات قرآنی و احادیث معصومین (ع) ، سخنان مذهبی دیگری هم هست كه اصطلاحا به آنها «حدیث قدسی» گفته می شود و آنها عبارتند از جملاتی كه توسط معصوم از خداوند نقل می شود ، ولی جزء قرآن نیست. اینگونه احادیث به خاطر انتساب آن به مقام قدس خداوندی ، حدیث قدسی نامیده می شود.
با بررسی این نوع احادیث ، معلوم می شود كه اینها بیشتر ، موعظه ها و كلمات حكمت آموزی است كه خداوند به وسیله آنها بندگان خود را ارشاد و راهنمایی كرده است ، سبك و سیاق آنها غالبا عاطفی است و كلمه «عبدی» (بنده من) در آنها زیاد به چشم می خورد كه اشاره به عنایت خاص خداوند بر بندگان خویش است كه آنان را به خود نسبت می دهد و رابطه عاطفی با آنها برقرار می كند.

منادی (یكی از حدیث شناسان بزرگ اهل سنت) گفته است :
«فرق میان قرآن و حدیث قدسی در این است كه قرآن ، همان لفظی است كه جبرئیل آن را آورده ولی حدیث قدسی خبرهایی است كه خداوند معنای آن را به الهام یا در خواب به پیامبر القاء كرده و پیامبر با عبارت هایی از خود از آن خبر داده است.»
در ادامه تعدادی از این احادیث قدسی آورده شده است باشد توتیای چشم ما قرار گیرد .

خداوند در حدیث قدسی میفرمایند من طلبنی وجدنی و من وجدنی عرفنی و من عرفنی احبنی و من احبنی عشقنی و من عشقنی عشقه و من عشقه قتله و من قتله فعلی دیته و من علی دیته فانا دیته»(خداوند فرمود): هر كس مرا طلب كند، مرا می یابد و هر كه مرا بیابد، مرا می شناسد و هر كه مرا بشناسد، مرا دوست دارد و هر كسی مرا دوست بدارد، عاشقم می شود و هر كه عاشقم بشود، عاشقش می شوم و هر كس را كه عاشقش بشوم، او را می كشم و هر كس را بكشم، دیه او به گردن من است و هر كس كه به گردن من دیه دارد، من خودم دیه او هستم.

ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: حدیث قدسی چیست؟، احادیث قدسی،
[ چهارشنبه 5 فروردین 1394 ] [ 12:41 ق.ظ ] [ ح-ربیعی ]


امشب به رنگ فصل خزان گریه می کنیم

هم ناله با زمین و زمان گریه می کنیم

 

هر چند گفته اند که آرام گریه کن

اما بلند و ضجه زنان گریه می کنیم

 

امشب که خانه ی دلمان غم گرفته است

مانند ابرهای روان گریه می کنیم

 

هم پای کوچه های مدینه نشسته ایم

با روضه های تازه جوان گریه می کنیم

 

تازه جوان و قد کمانی تعجب است

از غصه های قد کمان گریه می کنیم

 

داریم پای روضه تان پیر می شویم

اما هنوز از غمتان گریه می کنیم

 

این خانه ی غمی است پر از غربت بقیع

از داغ قبر های نهان گریه می کنیم

 

آری دوباره بر سر سفره نشسته ایم

امشب برای مادرمان گریه می کنیم
ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: شهادت ام ابیها، اشعار شهادت حضرت فاطمه، ایام فاطمیه،
[ سه شنبه 4 فروردین 1394 ] [ 12:05 ق.ظ ] [ ح-ربیعی ]


حجت الاسلام علی خیاط، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان در پاسخ به این سوال که در لحظه تحویل سال نو بهترین کاری که می توان انجام داد، چیست، اظهار کرد: برخی از لحظات سال، زمان های خاص و حساسی برای انسان است که باید آن را مغتم بشمارد و از جمله این لحظات، هنگام تحویل سال است.

وی ادامه داد: بهترین کاری که انسان در این لحظه حساس می تواند انجام دهد، توجه به پروردگار و درخواست سالی پر از برکت و آرامش برای خود، خانواده و مردم است که در واقع بهترین ها را از خداوند درخواست کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: لحظه تحویل سال نو، در واقع نقطه تحول در طبیعت است و این مساله می تواند نقطه آغازینی برای انسان در ارتباط با قوی تر کردن رابطه خود با خالق باشد که در این مسیر، رابطه او با دیگران نیز به خوبی رقم خواهد خورد و البته این لحظه قطعا مورد توجه بزرگان دین ما بوده است.

وی عنوان کرد: در همین راستا روایاتی از معصومین علیهم السلام وارد شده است که نوروز را زمان مهمی خطاب کرده و وقوع برخی اتفاقات مهم تاریخ بشریت همچون پهلو گرفتن کشتی نوح را در این ایام ابراز کرده اند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: سال نو، بهترین اعمال هنگام تحویل سال نو، نوروز، اعمال نوروز، دعای تحویل سال،
[ شنبه 1 فروردین 1394 ] [ 12:57 ق.ظ ] [ ح-ربیعی ]سلام بر دوستان گرامی و هموطنان عزیز. در ساعات پایانی سال 93 به سر می بریم. امیدوارم سالی  پر از خوبی و موفقیت را پشت سر گذاشته باشید و سالی سرشار از خیر و برکت و آرامش را پیش رو داشته باشید .

باز نوروزی دیگر و باز فاطمیه‌ای دیگر
و باز سالی جدید و بهاری دیگر در راه
و باز امامی‌ منتظرتر از روزی دیگر
و امسال نوروزی فاطمی داریم
در نوروز فاطمی ایامتان خدایی و متعالی . . .

نوروز به نور فاطمیه زیباست

روزی تمام سال ما با زهراست

با بردن نام فاطمه فهمیدم

سالی که نکوست از بهارش پیداست


گشت گرداگرد مهر تابناک ، ایران زمین / روز نو آمد و شد شادی برون زندر کمین
ای تو یزدان ، ای تو گرداننده ی مهر و سپر / برترینش کن برایم این زمان و این زمین . . .
عید نوروز بر شما مبارک


ای خدای دگرگون کننده دلها و دیده ها 
ای تدبیر کننده روز و شب 
ای دگرگون کننده حالی به حالی دیگر 
حال مارا به بهترین حال دگرگون کن

سال نو مبارک


طبقه بندی: فرهنگی مذهبی،
برچسب ها: دعای سال نو، نوروز فاطمی، سال نو مبارک،
[ شنبه 1 فروردین 1394 ] [ 12:20 ق.ظ ] [ ح-ربیعی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمده ام که سر نهم ، عشق تو را به سر برم
گر تو بگوییم که نی ، نی شکنم شکر برم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وبدر این وبلاگ
در كل اینترنت
تماس با ما
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic